Kobiecość subiektywnie. Miesiączka.

Czego byśmy nie mówiły, drogie panie, miesiączka jest kwintesencją kobiecości. Granica nie do przekroczenia między płciami. Okres, ciota, menstruacja. Kawałek miesiąca, który powinien cieszyć.

(nie, nie dlatego, że udało się uniknąć „wpadki”)

O tym się nie mówi. Ewentualnie narzeka się, że boli i uciążliwe. Reklamy podpasek nie pomagają. Traktują grupę docelową jak stereotypowe blondynki: mam białe spodnie, te dni i nie mogę iść na imprezę? Co teraz?! Poza tym, płyn wylewany na podpaski jest zawsze niebieski. Sugestia, że produkt jest dla szlachetnie urodzonych kobiet z błękitną krwią w żyłach, czy obrzydzenie?

Będąc w podstawówce, informacje o miesiączce były przekazywane od jednej dziewczyny do drugiej – czego się któraś dowiedziała od rodziców, której coś się już zapowiadało, czy co ważniejsze – która już ją ma. Trafiłyśmy wtedy na dobrych nauczycieli organizujących niechlubne wychowanie do życia w rodzinie. Na tym to polegało: na wyjaśnieniu grupie dziewczynek, że poleje się krew, dlaczego, ewentualnie jakich środków użyć.

Jednak czym starsza byłam, tym bardziej otoczenie milczało jak zaklęte w tej sprawie. Jakby miesiączka miała być czymś złym, obrzydliwym.

Koleżanka z liceum stwierdziła kiedyś, że brzydzi się krwi menstruacyjnej. Nie patrzyłaby na nią, nie dotykała. Najlepiej wymazałaby z pamięci jej istnienie.

Ja też tak kiedyś myślałam. Dodatkowo co miesiąc ból paraliżuje, bez środków przeciwbólowych parę dni mam wyjęte z życiorysu. PMS zamienia mnie w bestię. Zdarzało mi się zasłabnąć kilka razy. Mimo to zaczęłam bezczelnie twierdzić, że miesiączka jest dobra. Jest oznaką zdrowia, której panowie mogą tylko pozazdrościć. Nawet z burzą hormonów, plamą krwi na białych spodniach i skręcaniem się z bólu.

Pomyśl o swojej miesiączce jako wskaźniku zdrowia, nie o czymś, co ogranicza. Bo jest coś bardziej kobiecego, jak nie okres właśnie?

2 myśli nt. „Kobiecość subiektywnie. Miesiączka.

    • I to się chwali! :)
      Generalnie pokazywanie „że się da” jest potwornie ważne. Mało spotykam dziewczyn, które myślą tak, jak Ty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>